Na przestrzeni najbliższych miesięcy w ramach cyklu webinarów „Licencje praktycznie” społeczność praktyków będzie dyskutować o prawnych aspektach licencji. Webinaria będą dostępne dla zamkniętej grupy, dlatego już dziś zapraszamy do zapisów.
Zarządzanie zgodnością licencyjną to kwestia przede wszystkim praktyczna. Każdy zakup i korzystanie z oprogramowania potencjalnie wiążą się z ryzykiem naruszenia praw, przysługujących podmiotowi uprawnionemu.
Warunki licencyjne są zazwyczaj skomplikowane i nie podlegają negocjacjom. Nieprzemyślany zakup, niekontrolowana zmiana konfiguracji lub nieostrożny e-mail podczas audytu licencyjnego może skutkować wielomilionowymi roszczeniami ze strony producenta. Z kolei rozważna analiza na etapie wyboru rozwiązania pozwala na wymierne oszczędności – czy to przez dobór najbardziej adekwatnych do bieżących potrzeb organizacji rozwiązań oferowanych przez dostawcę, czy też dzięki wybraniu metod alternatywnych, np. zakupowi „używanego oprogramowania” (used soft).
Wszystkie spotkania zaczynamy o godz. 10.00
Wszystkie kluczowe zagadnienia związane z optymalizacją ATiK: rewaloryzacja opłat, optymalizacja wydatków (zasada jednolitości/rekalkulacja cen), opłaty „wsteczne”, third party suport, rezygnacja z licencji a opłaty z serwis, migracja chmurowa a serwis on-prem.
Omówienie zasad licencjonowania Java, w szczególności zmian z 2019 r. aż do stanu obecnego. Różnice w licencjach OBCL, OTN i NFTC. Potencjalne możliwości mitygowania ryzyka licencyjnego.
Na rynku licencyjnym nie dochodzi do wielu sporów sądowych, natomiast jeśli taki spór ujrzy światło dzienne, to dobra okazja do analizy praktyk rynkowych i zachowania producentów oprogramowania podczas audytów licencyjnych, by uniknąć takich sytuacji w swoim przedsiębiorstwie. Podczas spotkania zostaną omówione wybrane spory sądowe, powstałe najczęściej w wyniku braku porozumienia po zakończonym audycie licencyjnym.
Zarejestruj się na webinar
Omówienie zasad dopuszczalności przeniesienia licencji na oprogramowanie on-premise do chmury obliczeniowej („Bring Your Own License, BYOL”) na przykładzie Oracle Cloud. Przełożenie metryk on-premise na metryki chmurowe. Konwersja licencji „wieczystych”.
Zarejestruj się na webinar.
Pułapki modelu licencjonowania IBM na podstawie doświadczeń projektowych i audytów. Struktura umów licencyjnych IBM. Najczęstsze ryzyka związane z licencjonowaniem IBM i sposoby ich minimalizowania.
Audyt licencyjny jest szczególnie wrażliwym procesem dla przedsiębiorstwa, gdyż zewnętrzny podmiot uzyskuje dostęp do informacji chronionych firmy. Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa tych informacji przez audytora? Kiedy dostęp do danych powinien być kategorycznie zabroniony? Jak chronić dane osobowe?
Praktyczne omówienie modelu licencjonowania SAP na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Omówienie najczęstszych problemów wynikających z licencjonowania oprogramowania SAP, m.in. poziom licencji, metryki, indirect usage/Digital Access, sposoby przypisywania licencji itp.
Asysta techniczna jest nierozerwalnie połączona z kwestiami licencyjnymi. Podczas spotkania omówione zostaną uprawnienia związane z posiadaniem asysty technicznej na przykładach umów wybranych producentów.
Omówienie najczęstszych problemów licencyjnych związanych z wirtualizacją oprogramowania Oracle na maszynach wirtualnych VMware.
Podczas spotkania opowiemy o najważniejszych kwestiach związanych z zakupami licencji dla podmiotów objętych PZP.
W naszej wieloletniej praktyce w obszarze licencyjno-audytowym zgromadziliśmy cenne doświadczenia, którymi chcemy się dzielić z praktykami – odpowiedzialnymi za obszar compliance licencyjnego lub realizującymi projekty w tym zakresie.
Tak narodził się pomysł na cykl webinarów – Licencje praktycznie – realizowanych przez społeczność praktyków i dla społeczności praktyków.
Zainteresowanych udziałem w webinariach „Licencje – praktycznie”, prosimy o zgłaszanie się mailowo.
Dane osobowe będą przetwarzane przez kancelarię Maruta Wachta Sp. k. w celu zapisu na webinar oraz w celach kontaktowych. Więcej informacji nt. przetwarzania danych osobowych oraz związanych z tym praw dostępnych jest w Polityce prywatności.