Deep dive – Kompleksowe migracje chmurowe

Na początku maja organizujemy dwa spotkania online jak zwykle w dość nieformalnej atmosferze. Pierwsze, wtorek o 17.00 o audytach licencyjnych Marcin Maruta razem z Małgorzata Pałka-Jarema. Drugie, w czwartek, także o 17.00, obiecana opowieść o dużych, skomplikowanych migracjach chmurowych, takich prawdziwych, czyli o przenoszeniu systemów z on-premise do chmury (i na odwrót).

Webinarium odbędzie się 7 maja 2020 r. o godzinie 17.00

Webinar dość specjalistyczny, opisuje szereg zagadnień związanych z całościowymi migracjami ze środowisk on-prem na chmurę. Od zamiany metryk licencyjnych, przez chmurowe „umowy wdrożeniowe”, po nieczęstą, ale spotykaną i bolesną operację migracji zwrotnej. Taki super exit plan.

Przez kompleksowe migracje rozumiem przenoszenie rozbudowanych rozwiązań on-prem na chmurę, łącznie ze strukturą licencyjną, serwisową etc. Np. migracje SAP -> SAP, SAP -> AZURE, Oracle – AWS etc. Projekty, które trzeba koordynować zarówno z punktu widzenia „wygaszania” on-prem, jak i rozpoczęcia nowej pracy w chmurze. Kilka use casów smutnych, jak pułapki podwójnych opłat czy migracje powrotne z chmury na on-prem (rzadkie, ale widziałem). Kilka use casów radosnych, czyli jak można zoptymalizować taki proces, i prawnie i kosztowo (tokeny serwisowe, wakacje w opłatach, nowe modele licencyjne etc). To na dziś stosunkowo rzadkie przedsięwzięcia, ale z prawnego punktu widzenia taki creme de la creme usług cloudowych. W końcu coś z nowymi centrami Google i MS trzeba zrobić 🙂 I pokazuje jedno – potęgę planowania i zasady, że realia (i niespodzianki, w sumie też realia) jedzą chęci i podejście „ma być na jutro” na śniadanie. Będzie mi miło Państwa wirtualnie zobaczyć!